Ліквідація підприємств є невід’ємною складовою комерційної діяльності.
Причиною ліквідації може бути як повне припинення бізнесу, так і певні зміни в його структурі, зокрема згортання окремих гілок та напрямів діяльності груп компаній.
Ліквідувати юридичну особу значно складніше, а ніж створити її, оскільки ця процедура обтяжена низкою складних бюрократичних процедур.
Рівень складності та тривалість процедури залежить від декількох факторів, серед яких основні - це: організаційно-правова форма підприємства, сфера та масштаби діяльності та фінансовий стан (наявність кредиторів та можливість проведення розрахунків з ними).
Основними різновидами ліквідації, з юридичної точки, зору є:
- добровільна ліквідація за рішенням власників;
- ліквідація через процедуру банкрутства.
Строк добровільної ліквідації становить від шести місяців, тривалість процедури банкрутства зазвичай сягає декількох років.
На практиці часто говорять також про «спрощену ліквідацію підприємства за один день», що насправді є не ліквідацією, а продажем корпоративних прав третій особі, і цей варіант має свої плюси та мінуси, і ризики, які неодмінно слід враховувати власникам.
Юридична компанія «Альянс Ратушняк і партнери» забезпечує індивідуальний підхід до кожного запиту, та може запропонувати таку модель припинення підприємства, яка є найбільш надійною, безпечною та економічною з огляду на поставлену мету та специфіку конкретної ситуації.
В рамках припинення бізнесу ми надаємо, зокрема, такі послуги, конкретний набір яких визначається індивідуально залежно від обставин:
- розроблення документів та реєстрація рішення про ліквідацію;
- організація обов’язкової процедури повідомлення контрагентів про знаходження підприємства в стані припинення, та врегулювання питань із кредиторською та дебіторською заборгованістю, юридичне оформлення дострокового припинення зобов’язань;
- виконання функцій ліквідатора (голови та/або членів ліквідаційної комісії);
- підготовка та подання документів, пов’язаних з ліквідацією, до податкових органів, Пенсійного фонду та фондів соціального страхування, та отримання довідок про відсутність заборгованості;
- організація здачі документів на дострокове зберігання та отримання довідки від державної архівної установи;
- здача (анулювання) ліцензій, дозволів, свідоцтв,торгових патентів та інших документів дозвільного характеру;
- юридичний супровід звільнення (переведення) працівників;
- юридичне оформлення передачі майна та об’єктів інтелектуальної власності підприємства, що ліквідується, власникам або третім особам;
- реєстрація ліквідація підприємства, в тому числі «за принципом мовчазної згоди» (за відсутності довідок про відсутність заборгованості від податкового органу та/або органу Пенсійного фонду).
В процедурі банкрутства надаються такі послуги:
- складання та подання заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство до господарського суду;
- виконання функцій арбітражного керуючого (розпорядника, керуючого санацією, ліквідатора) в процедурі банкрутства;
- представництво інтересів боржника перед господарським судом, кредиторами та іншими учасниками процедури банкрутства.
Для бухгалтерського супроводу ліквідаційних процедур ми маємо можливість залучити наших партнерів – професійних бухгалтерів та аудиторів.