23.07.2013
Постановою НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» №210 від 06.06.2013 (далі - Постанова), встановлено обмеження для розрахунку готівкою, як для фізичних осіб, так і для підприємств.
Відповідно до Постанови, максимальна сума готівкових операцій між фізичними особами (або між юридичною особою та фізичною особою) становить 150 000 гривень протягом одного дня.
Більш жорстке обмеження встановлене для розрахунків юридичних осіб між собою - максимальна сума готівкових операцій не повинна перевищувати 10000 (десяти тисяч) гривень протягом одного дня.
Обмеження не поширюються на:
- розрахунки підприємств (підприємців) з бюджетами та державними цільовими фондами;
- добровільні пожертвування та благодійну допомогу;
- використання коштів, виданих на відрядження.
Для операцій, що перевищують встановлені ліміти, розрахунки на суму перевищення повинні здійснюватись шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).
Основний наслідок таких обмежень – посилення контролю за розрахунками фізичних осіб. Адже дані про безготівкові розрахунки, на відміну від готівкових, зберігатимуться в банківській установі, хоча й під грифом банківської таємниці. І в випадках, які передбачені законодавством, такі дані можуть бути передані компетентним органам в рамках їх повноважень (наприклад, в разі проведення кримінального розслідування).
Крім того, нововведення сприятимуть популяризації банківських послуг.
В цілому, немає причин панічно сприймати введені ліміти, адже суми, по-перше, достатньо високі (що, однак, не виключає їх подальшого зменшення), по-друге, все ще залишається можливість «розбивати» значні розрахунки на невеликі поденні частини.
Втім, необхідно зазначити, що правозастосовної практики наразі немає, а отже, важко спрогнозувати, яким чином здійснюватиметься контроль за дотриманням лімітів готівкових розрахунків.