03.10.2013
В практиці діяльності більшості транспортно-логістичних компаній бодай іноді виникають спірні ситуації, пов’язані з формою товарно-транспортної накладної (ТТН). А саме, поширена думка, що ТТН повинні відповідати типовій формі 1-ТН, оскільки нормативний акт, яким затверджена вказана форма, продовжує діяти.
Насправді такий підхід не відповідає дійсності, і є наслідком плутанини, яка виникла після численних змін законодавства в цій сфері.
Типова форма Товарно-транспортної накладної № 1-ТН затверджена Наказом Мінстату України та Мінтрансу України N 488/346 від 29.12.95 «Про затвердження типових форм первинного обліку роботи вантажного автомобіля».
До 2006 року в Україні вищезазначена форма ТТН була документом суворої звітності і, відповідно, обов’язковою для застосування. Визначення її як такої, а також порядок заповнення визначались Інструкцією про порядок виготовлення, зберігання, застосування єдиної первинної транспортної документації для перевезення вантажів автомобільним транспортом та обліку транспортної роботи, затвердженою наказом Мінстату України та Мінтрансу України від 07.08.96 р. № 228/253.
Проте згідно наказу Мінстату України та Мінтрансу України від 03.11.2006 р. № 507/1059 вказану Інструкцію було скасовано. Окрім того до її скасування Наказ відповідно до висновків Мін’юсту України від 15.05.2006 року № 10/68 було виключено з Державного реєстру нормативно-правових актів.
Таким чином з кінця 2006 року ТТН форми № 1-ТН не є документом суворої звітності і відсутні нормативно закріплені вимоги до її заповнення.
В той же час відповідно до ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємство самостійно визначає облікову політику, а також розробляє систему і форми внутрішньогосподарського обліку, звітності і контролю господарських операцій.
Також відповідно до п. 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року N 88 «первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документування господарських операцій може здійснюватись із використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов’язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм».
На підставі вищезазначеного Держкомстат України неодноразово зазначав, що «для відображення господарських операцій підприємство може використовувати як відповідні типові форми первинного обліку, так й інші первинні документи, що фіксують факти здійснення цих операцій» (Лист Держкомстату № 14/1-2-25/102 від 05.12.2005). А також, що «документування господарських операцій може здійснюватися як на бланках типових та спеціалізованих форм, так і з використанням виготовлених самостійно бланків первинних документів, за умови наведення в них обов`язкових реквізитів» (Лист Держкомстату № 14/2-25/89 від 27.11.2006).
Враховуючи зазначене, використання типової форми ТТН № 1-ТН не є обов’язковим, а господарюючі суб’єкти мають повне право використовувати власні форми ТТН, що і здійснюють наразі багато українських транспортних компаній