15.04.2014
10 квітня парламентом прийнято у другому читанні та в цілому законопроект № 4587, яким викладено у новій редакції Закон України «Про здійснення державних закупівель» (далі – «Закон»).
По суті, значних змін у процедурі державних закупівель очікувати не доводиться. Проте деякі нововведення даного закону спрямовані на збільшення прозорості процедури здійснення державних закупівель. Так, нова редакція Закону застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг, за умови, що вартість предмета закупівлі (без урахування податку на додану вартість) товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень, а робіт - 1 мільйон гривень.
У чинній редакції Закону не було згадано, чи варто враховувати ПДВ при визначення граничної вартості товарів (робіт, послуг), за якої повинна здійснюватись передбачена Законом процедура державної закупівлі. Крім того, для робіт у будівництві була встановлена межа в 300 тисяч гривень.
Віднині під час проведення процедур розкриття пропозицій конкурсних торгів мають право бути присутніми представники засобів масової інформації та уповноважені представники громадських об'єднань. Окрім того такі особи мають право на фіксацію процедури розкриття пропозицій конкурсних торгів технічними засобами.
Також новий закон передбачає, що замовник може прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі, попередній кваліфікації учасників та може відхилити пропозицію конкурсних торгів (кваліфікаційну, цінову пропозицію) учасника у разі якщо такий учасник зареєстрований в офшорних зонах.
Згідно з положеннями ст. 18 нової редакції Закону оскаржити процедуру закупівлі можна впродовж 10 днів (раніше 14 днів), а ось рішення органу оскарження може бути оскаржене до суду протягом 30 днів з дня, коли особа дізналася про його прийняття.
Оголошення про проведення процедури відкритих торгів тепер необхідно оприлюднити лише на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно (публікація в газеті більше не передбачена). Строк для подання пропозицій конкурсних торгів скоротився з 30 до 20 (10 в передбачених випадках) днів.
В новій редакції Закону відсутні положення щодо закупівлі у одного учасника - відтепер подібним способом є переговорна процедура закупівлі, яка здійснюється у виключних випадках (передбачених у законі) та договір укладається з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками. Процедура запиту цінових пропозицій відтепер застосовується до товарів, вартість яких не перевищує 300 тисяч грн. (раніше - 200 тисяч гривень).