10.06.2014
Президентом підписано Закон України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті». Прийняття даного Закону зумовлено різкими курсовими коливаннями на валютному ринку України та знеціненням національної валюти.
Так задля мінімізації негативних наслідків інфляції національної валюти для громадян, які мають невиконані зобов’язання за договорами споживчого кредиту в іноземній валюті (валютних кредитів), законодавчим актом вводиться мораторій (заборона) на примусове відчуження рухомого і нерухомого майна позичальників (боржників), які мають кредитні зобов'язання за договорами споживчого кредиту в іноземній валюті.
Відповідне обмеження буде діяти до моменту набрання чинності законом, який врегулює питання переведення в гривню непогашеної основної суми заборгованості, вираженої в іноземній валюті, порядку погашення (урахування) курсової різниці, що виникає у бухгалтерському та/або податковому обліку кредиторів та позичальників, а також порядок списання пені та штрафів, які нараховуються (були нараховані) на таку основну суму заборгованості.
Так відповідно до положень прийнятого Закону не може бути примусово стягнуте (відчужене без згоди власника) майно (майнові права), яке вважається предметом застави та/або є предметом іпотеки, якщо таке майно виступає як забезпечення зобов’язань громадянина України (позичальника) за споживчими кредитами, наданих йому кредитними установами – резидентами України в іноземній валюті. Окрім того банк, відповідно до положень акту, не може уступити (продати, передати) таку заборгованість або борг, на користь (у власність) іншої особи.
Положення даного Закону сприятимуть мінімізації можливих збитків громадян при виконанні своїх кредитних зобов’язань, які виникають в результаті інфляційних чинників та зміни курсу валют.