05.09.2014
03 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 31 липня 2014 року № 1621 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів»,(далі – Закон) яким, зокрема, встановлено додаткове зобов’язання, щодо сплати військового збору у розмірі 1,5% від об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб.
Разом із вступом в силу закону стало актуальним питання відповідальності за неутримання та несплату військового збору, про що Державна фіскальна служба нагадала платниками податків опублікувавши на власному сайті листівку "Відповідальність за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) військового збору податковим агентом" від 19.08.2014 року.
Відповідно до норм Податкового кодексу України (ПКУ), за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) військового збору до податкових агентів застосовується фінансова відповідальність (у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені) та адміністративна відповідальність.
Щодо розміру штрафу
Статтею 127 ПКУ передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі:
А) у випадку одноразового порушення - 25% від суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Б) у випадку повторного порушення протягом 1095 днів, у розмірі 50% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
В) у випадку третього та більше порушення вчинені протягом 1095 днів тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Зазначені вище штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами ПКУ.
Щодо пені
Крім того, відповідно до ст. 129 ПКУ у день настання строку погашення податкового зобов’язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агенту нараховується пеня у розмірі 120% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб.
Адміністративна та кримінальна відповідальність
Притягнення до фінансової відповідальності платників податків за порушення законів з питань оподаткування, іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не звільняє їх посадових осіб за наявності відповідних підстав від притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Крім того, неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, тягне за собою попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян - суб’єктів підприємницької діяльності у розмірі від двох до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.