22/09/2014
В Україні плануються системні зміни у відносинах суб’єктів господарювання з контролюючими органами. Мінекономрозвитку підготувало новий законопроект, який по суті переглядає один з основоположних принципів діяльності контрольно-наглядової системи в державі. Дві ключові ідеї проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мінімізації протиправного втручання правоохоронних органів у господарську діяльність та захисту права власності» – по-перше, практична реалізація принципу рівності повноважень держави та бізнесу, а по-друге, звуження можливостей використання рейдерських схем.
Принцип рівності повноважень контрольно-наглядових органів держави та бізнесу задекларовано у нашій країні близько 4 років, але практичного наповнення в існуючій системі відносин контролера і контрольованого, на жаль, так і не набув, оскільки для цього повинна бути третя - незалежна і незацікавлена - сила, яка би відігравала роль арбітра. В Європі контролюючі органи підпорядковані судам і діють тільки за їх рішенням, в Україні теоретично - теж, але по факту - суд приймає рішення, обов'язкове до виконання, а вже на нього можна скаржитися. Відтак, суб'єкт господарювання спочатку зупиняє господарську діяльність а потім йде в суд зі скаргою. Розробники законопроекту змінили сам підхід до відносин: тепер не суб'єкт господарювання буде змушений йти в суд, щоб відстоювати свою правоту, а контролюючий орган повинен буде в судовому порядку доводити, що діяльність підприємства потрібно призупинити. Причому робити це в змагальному процесі (тобто разом з контрольованим або його представником). Також вводиться спеціальна скорочена процедура розгляду таких справ.
Друга складова цього законопроекту носить антирейдерську спрямованість. Оскільки одна з найбільш часто використовуваних рейдерських схем вилучення під надуманими приводами бланків, печаток, штампів і носіїв інформації підприємства, пропонується ввести в кримінальне законодавство кваліфіковану відповідальність за незаконне вилучення документів, печаток і штампів співробітниками правоохоронних органів.
З більш детальною інформацією можна ознайомитися на офіційному сайті Мінекономрозвитку.