24.09.2014
Торгово-промислова палата України затвердила Регламент засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Відповідно до вимог чинного законодавства а саме ст. 14 Закону України «Про Торгово-промислові палати» саме ТПП наділено повноваженнями підтверджувати форс-мажори в Україні до умов зовнішньоторговельних угод і міжнародних договорів України, а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні та засвідчує форс-мажорні обставини відповідно до умов договорів за зверненнями суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють будівництво житла (замовників, забудовників).
Положеннями Регламенту передбачено можливість засвідчення форс-мажорних обставин, по кожному окремому договору за заявою заінтересованої особи в сфері:
- зовнішньоторговельних угод та міжнародних договорів України;
- сільськогосподарських відносин;
- податкових відносин (а саме підтвердження «безнадійності» податкового боргу платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), та підтвердження факту настання обставин непереборної сили, що є підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків). Слід відмітити, що підтвердження зазначених обставин віднесено до компетенції ТПП постановами Кабінету Міністрів та не закріплено на рівні закону.
- та інших сферах, якщо Сторони домовились та прямо передбачили це у Договорі.
Також положеннями ст. 4 Регламенту правом засвідчувати обставини форс-мажору наділені окрім ТПП України також і регіональні ТПП. Проте слід відмітити, що Згідно ст. 14 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" правом на засвідчення форс-мажорних обставин наділено Торгово-промислову палату України. При цьому, відповідно до ст. 11 цього Закону, регіональні торгово-промислові палати не наділені повноваженнями щодо засвідчення обставин форс-мажору. Тобто висновки (сертифікати) регіональних ТПП з позиції суду не є належним доказом для підтвердження форс-мажору, та при розгляді справи в суді можуть не братися до уваги та не будуть мати жодної доказової сили. Підтвердженням можливості невизнання судом висновку регіональної ТПП, як належного доказу, може слугувати Постанова ВГСУ по справі № 910/25739/13.
Для засвідчення обставин форс-мажору заявником разом з заявою подається ряд документів, на підтвердження обставин непереборної сили. В разі встановлення ТПП, що зазначеними документами підтверджується настання (існування) Форс-мажорних обставин ТПП видає Сертифікат на підтвердження форс-мажорних обставин, чи в разі недоведеності таких обставин видає відповідь про відмову.
Сертифікат та Відповідь про відмову можуть бути оскаржені заявником в Регламентний комітет ТПП України в разі непогодження з ними. На оскарження Сертифікату заявник (скаржник) має три місяці (з дати, коли сторона довідалася про видачу відповідного сертифікату), а на оскарження Відмови надається 30 календарних днів з дати її отримання.