25.11.2014
Оскільки в Україні набула значного поширення практика нарахування мінімальної заробітної плати працівникам будь-яких професій, включаючи керівників підприємств, для багатьох становитиме інтерес думка, викладена з цього приводу Державною інспекцією України з питань праці (Держпраці).
У листі від 15.09.2014 р. N 32-21/01-1715 Держпраці проаналізувала положення законодавства про працю України та дійшла висновку, що оплата праці на рівні мінімальної заробітної плати допустима тільки для простої некваліфікованої праці. Назви таких професій передбачені розділом 9 Класифікатора професій "Найпростіші професії".
На переконання контролюючого органу, встановлення оплати праці працівникам інших професій, передбачених 1 - 8 розділами Класифікатора професій, є порушенням законодавства про працю, а саме статті 96 КЗпП України.
Принагідно слід нагадати, що виходячи з пункту 1 частини четвертої Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 386/2011, Держпраці здійснює державний нагляд та контроль за додержанням роботодавцями законодавства про працю з питань оплати праці.
Однією з підстав здійснення цим органом позапланової перевірки, виходячи з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V, може бути обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав.
Для запобігання ризику застосування контролюючим органом санкцій роботодавцям слід завчасно подбати про диференціацію посадових окладів працівників залежно від їх кваліфікації.