06.02.2015
Перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом територією іноземних держав або транзитом через їхні території здійснюється автомобільними перевізниками згідно з вимогами міжнародних договорів України та на підставі належним чином оформлених відповідних дозволів. Обов'язок обліку, оформлення та видачі дозволів покладено на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорту (далі - Укртрансінсенція) та її територіальні органи.
Дозволи для перевезення вантажів оформлюються і видаються водію автомобільного транспортного засобу (автомобільному перевізнику або уповноваженій ним особі) на підставі усного звернення або письмової заяви, в якій зазначається найменування (П.І.П.) автомобільного перевізника та його місцезнаходження (місце проживання), відомості щодо автомобільних транспортних засобів (реєстраційні номери, вантажопідйомність , повна маса), маршруту із зазначенням країн відправлення та призначення, а також країн прямування автомобільного транспортного засобу, вантажу (вага, загальна кількість), видів дозволів, які бажає отримати автомобільний перевізник, та пункт видачі дозволів. При подачі заяви додатково пред’являються наступні документи: документ, що посвідчує особу, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, документи на вантаж, за винятком здійснення порожньої подачі транспортного засобу на завантаження до країни відправлення, сертифікати відповідності транспортного засобу щодо безпеки руху та екологічної безпеки вимогам країн, територією яких буде здійснюватися перевезення. Однак на практиці, усне звернення є лише прогалиною законодавства, а письмова заява – належним оформлення подання. Територіальні органи Укратрансінспекції наділені повноваженнями щодо оформлення та видачі дозволів на міжнародне перевезення вантажів.
Автомобільний перевізник забезпечується дозволами, необхідними йому тільки для коректної поїздки, за наявності залишку дозволів без урахування резерву. Ознайомитися із залишком дозволів можна он-лайн на офіційному сайті Укртрансінспекції в розділі «Залишок дозволів»
Дозволи оформлюються і видаються після пред’явлення документу, що підтверджує оплату за надання послуги з видачі відповідного дозволу у сумі, визначеній для перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні відповідно до Додатку 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 № 929.
Міністерство інфраструктури України встановлює обмеження щодо видачі дозволів на поїздку територією окремих іноземних держав, які маються обмежені річні квоти, для деяких транспортних засобів. Розподілом таких дозволів займається Комісія з розподілу дозволів для перевезення вантажів на конкурсних засадах. Для участі в такому розподілі автомобільні перевізники зобов’язані подати до Мінінфраструктури заяву з 01 по 20 жовтня поточного року. Результати розподілів дозволів, які мають обмежені річні квоти, оприлюднюються на веб-сайтах Міністерством інфраструктури України та Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті.
Автомобільний перевізник, який використав дозвіл у міжнародному перевезенні, зобов’язаний його повернути в пункт видачі (Укртрансінспенцію або її територіальний орган) протягом 45 календарних днів з дня оформлення та видачі. У випадку, якщо отриманий дозвіл не був використаний протягом 45 днів з дати отримання, то перевізник зобов’язаний повернути його в пункт видачі до 15 лютого року, наступного за звітним.