06.02.2015
Ст. 241 КЗпП, яка передбачала обов’язок фізичної особи, у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи, зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір між працівником та фізичною особою у державні службі зайнятості, була виключена у зв'язку з набранням чинності Закону № 77-VIII з 01 січня 2015 року. Відтак з 01.01.2015 року фізична особа (фізична особа-підприємець та фізична особа, яка використовує найману працю, пов’язану з наданням послуг) не зобов’язана реєструвати трудовий договір з працівником у державній службі зайнятості за місцем свого проживання.
Однак, укладення трудового договору з фізичною в письмовій формі є обов’язковим, на що прямо вказує п. 6 ч. 1 ст. 24 КЗпП. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 260 від 08.06.2001 р. затверджено Форму трудового договору між працівником і фізичною особою та Порядок реєстрації такого трудового договору. На даний час Наказ не скасовано, не зважаючи на те, що сама реєстрація скасована. Тому вважаємо, що при укладенні трудового договору між працівником і фізичною особою необхідно використовувати Форму, затверджену Наказом № 260. Укладення трудового договору оформлюється наказом або розпорядженням та з обов’язковим повідомленням про прийняття на роботу працівника територіального органу ДФСУ за місцем проживання фізичної особи (ч. 3 ст. 24 КЗпП).
За допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору фізичні особи несуть відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 30 (тридцяти) мінімальних розмірів заробітної плати.