12.05.2015
7 травня вступив в силу Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо кредитних зобов'язань» (далі - Закон) метою даного акту є створення дієвого механізму врегулювання проблемних питань, пов’язаних із погашенням заборгованості, вираженої в іноземній валюті у спосіб, визначений Законом України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню». Для фактичної реалізації положень Закону України «Про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню» платникам податків були надані певні податкові преференції.
У зв’язку з прийняттям даного Закону було внесено ряд змін до ПКУ, та віднесено до безнадійної заборгованості заборгованість фізичних осіб, яка прощена кредитором, за винятком заборгованості осіб, пов'язаних з таким кредитором, та осіб, які перебувають (перебували) з таким кредитором у трудових відносинах.
Встановлено що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу особи (ст. 165 ПКУ) для ПДФО не включається кошти, отримані платником податку в рахунок компенсації (відшкодування) вартості майна (нематеріальних активів), примусово відчуженого державою, доходи, отримані внаслідок реалізації заставленого майна, при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв'язку з невиконанням платником податку своїх зобов'язань за договором кредиту (позики), за умови що таке майно було придбано за рахунок такого кредиту (позики).
Також в оподатковуваний дохід віднині не включатиметься основна сума депозиту (вкладу), внесеного особою до банку, яка повертається йому, сума, яка отримується внаслідок продажу права вимоги на депозит, а також основна сума кредиту, що отримується (протягом строку дії договору), у тому числі фінансового кредиту, забезпеченого заставою, на визначений строк та під проценти.
Окрім іншого підрозділ 1 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ доповнили п. 8, яким визначено, що не вважається додатковим благом та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу сума, прощена (анульована) кредитором у розмірі різниці між основною сумою боргу за фінансовим кредитом в іноземній валюті, визначена за офіційним курсом Нацбанку на дату зміни валюти зобов'язання за таким кредитом з іноземної валюти у гривню, та сумою такого боргу, визначеною за офіційним курсом Нацбанку станом на 1 січня 2014 року, а також сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) за такими кредитами, прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Зазначені норми застосовуються до фінансових кредитів в іноземній валюті, не погашених до 1 січня 2014 року.