03.06.2015
20 травня 2015 року офіційно розпочала роботу Рада бізнес-омбудсмена, яка є постійно діючим консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України, утвореним з метою сприяння прозорості діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також суб’єктів підприємництва, що перебувають у сфері управління, запобігання корупційним діянням таабо іншим порушенням законних інтересів суб’єктів підприємництва.
Нагадуємо, що 26 листопада 2014 року Кабінет Міністрів України постановою № 691 постановив утворити Раду бізнес-омбудсмена.
Бізнес-омбудсменом є Альгірдас Шемета.
Відтепер, будь-яка фізична особа або юридична особа, що провадить підприємницьку діяльність в Україні може подати скаргу бізнес-омбудсмену щодо можливого вчинення корупційних діянь та/або інших порушень законних інтересів суб’єктів підприємництва внаслідок дій або бездіяльності, включаючи рішення, з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання, що перебувають у сфері їх управління, та їхніх посадових осіб.
Скарга може бути подана як через офіційний веб-сайт Ради (https://boi.org.ua/) шляхом заповнення онлайн-форми, або через електронну/поштову адресу Ради.
Варто зазначити, що бізнес-омбудсмена не наділено контролюючими повноваженнями. Він не має права призупиняти дію рішень суб’єктів владних повноважень або застосовувати будь-які санкції до їх службових осіб. Бізнес-омбудсмен може впливати на органи державної влади та місцевого самоврядування лише шляхом надання їм рекомендацій.
Таким чином, подання скарги бізнес-омбудсмену може бути додатковим позапроцесуальним засобом правового захисту, який застосовуватиметься поряд із основними засобами (судові позови, заяви до правоохоронних органів, скарги до контролюючих органів вищого рівня, Держкомпідприємництва, Антикорупційного бюро тощо) з метою привертання уваги до порушення законних інтересів бізнесу представниками влади.