11.06.2015
14 травня 2015 р. було видане Розпорядження Кабінету міністрів України N 449-р «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України» (далі – “Розпорядження N 449-р ”).
Порівняно із попереднім Розпорядженням від 25 грудня 2013 р. N 1042 «чорний список» країн для цілей застосування трансфертного ціноутворення – інноваційного для України механізму боротьби з ухиленням від сплати податків став довшим. З нього зникла одна країна – Албанія. Натомість, було додано чотири країни та території: Австрія, Туркменістан, Гонконг (Китай) та Ніуе (Нова Зеландія).
Держави та території відносились до чорного списку за трьома критеріями:
- ставка податку на прибуток (корпоративного податку) на 5 або більше відсоткових пунктів нижче, аніж в Україні;
- не розкривається у публічному доступі інформація про структуру власності юридичних осіб;
- відсутні укладені договори про обмін податковою інформацією з України.
Віднесення країн чи територій до цього списку означає, що операції з контрагентами, які там зареєстровані, вважатимуться контрольованими (фактично прирівнюватимуться до операцій з пов’язаними особами) для цілей трансфертного ціноутворення і їх потрібно буде відображати у відповідному звіті за умови досягнення мінімальних показників по сумам операцій.
Серед «новачків» у списку найбільш помітною є Австрія, яка активно використовується для структурування бізнесу, в тому числі українськими фінансово-промисловими групами. Незважаючи на високий рівень податку на прибуток (близько 25%) Австрія потрапила до переліку через непублічність інформації про структуру власності юридичних осіб. Крім того, до списку потрапила така цікава юрисдикція, як Гонконг, яку бізнес активно використовує, в тому числі, як плацдарм для ведення торгових відносин із Китаєм.
Втім, необхідно зазначити, що сам механізм трансфертного ціноутворення, попри внесення численних змін та доповнень до нормативних актів в цій сфері, ще фактично навіть не починав працювати. Пожвавлення фіскалів в цьому питанні очікується у 2016 році, коли буде подана звітність з трансфертного ціноутворення за новими правилами.