30.07.2015
З 1 вересня 2015 року вступають в силу нові ставки судового збору при зверненні до суду. На даний момент ставка за подання позовної заяви майнового характеру до загального суду становить 1% ціни позову, та максимум 3 мзп (3654 грн.). Розмір судового збору в господарському суді становить 2% ціни позову, але в межах від 1,5 до 60 мзп (від 1827 грн. до 1 73,08 тис. грн.). За подання позову до адміністративного суду слід сплачувати: 2% майнових вимог, але максимум 4 мінімальні зарплати (4 872 грн.).
Починаючи з вересня розмір судового збору встановлюються відмінні ставки за подання позовів для фізичних та юридичних осіб. Так за подання позову до суду загальної юрисдикції, при поданні позову майнового характеру судовий збір буде складати 1,5% від ціни позову, але не менш 1 218 грн. для юридичних осіб та 1% (в межах від 487,20 грн. та до 6 090,00 грн.) для фізичних осіб. При поданні позову немайнового характеру розмір судового збору становитиме 1 218,00 грн., а для фізичних 487,20 грн.
При поданні позову до Господарського суду доведеться заплатити 1,5% (раніше 2%), але в межах від 1218 грн. (мінімальний розмір збору, в порівнянні з діючою ставкою зменшено на 609 грн.) до 150 мзп (тобто 182 700 грн.) верхня межа збору для юридичних осіб передбачена саме в господарському судочинстві, так як в інших юрисдикціях обмеження встановлені лише для ФОП та фізосіб. Нові ставки зіграють на руку позивачам, з незначними позовами на суму до 81 200,00 грн., у зв’язку з чим навряд чи кількість справ в господарських судах значно зменшиться, так як подавати незначні позови стане більш вигідно та просто.
В Адміністративному судочинстві розмір збору становитиме 1,5 % від ціни позову, але не менше 1 218 грн.. Для фізичних осіб та ФОП розмір судового збору становитиме 1% від ціни позову проте не менше ніж 487,20 грн. та не більше 6 090,00 грн. За позови немайнового характеру доведеться сплатити 1 р мзп для юридичних осіб та 0,4 мзп (487,20 грн. ) для фізичних осіб (за кожну вимогу немайнового характеру).
Так слід відмітити, що відміняється право позивача на сплату 10 відсотків розміру ставки при поданні заяви, та сплати решти в разі відмови від задоволення позову (що було досить актуальним при оскаржені ППР в судовому порядку, так як вартість таких спорів визначається розміром сум визначених в ППР, які досить часто податкова «малює» на власний розсуд без достатніх підстав). На разі скаржники втрачають цей свій привілей, та будуть змушені сплачувати значні розміри судового збору відразу, без жодних обмежень.
Фактично за таких обставин, саме в адміністративному судочинстві, слід очікувати скорочення позовів, щодо оскарження неправомірних, самовільних дій державних органів, які чинять тиск на діяльність суб’єктів господарювання. Та позбавить суб’єктів господарювання можливості захисту своїх прав.
Значно дорожчим стане подання апеляційних та касаційних скарг для судів всіх юрисдикцій, який становитиме 110% та 120% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, та 130% при оскарженні в ВСУ незважаючи на характер спору (майновий/немайновий). Обґрунтовуються такі розміри збору нібито більшою ресурсною затратністю розгляду справ, хоча фактично весь масив роботи з дослідження, опрацювання та обґрунтування матеріалів справи здійснюють, саме суди першої інстанції і найбільша кількість справ, також розглядається саме цими судами, а у зв’язку зі збільшенням розміру судового збору за кожну наступну інстанцію навряд чи розмір розглядуваних ними справ буде збільшуватися у майбутньому.
Загалом прийняті зміни більш всього будуть відчутними при розгляді справ (матеріального характеру) в адміністративному судочинстві та господарському судочинстві та кількості апеляційних та касаційних оскаржень, котрі стануть значно дорожчими на відміну від існуючих на даний момент, окрім того, такі зміни стануть відчутними для державних органів, котрі відтепер будуть змушені платити судовий збір від сплати котрого вони були позбавлені раніше.