30.07.2015
Ні для кого на сьогодні вже не новина, що за працівниками, призваними на строкову військову службу за призовом під час мобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується з бюджету середній заробіток. Така гарантія передбачена статтею 119 Кодексу законів про працю України. Крім цього, Кабінет Міністрів України, все ж таки, розробив та затвердив Порядок виплати компенсації підприємства, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (постанова № 105 від 04.03.2015 р.). Ніби все врегульовано, і проблем не має виникати… Але практика породжує нові, не врегульовані, як виявилося на сьогодні, питання.
16 червня 2015 року Міністерство соціальної політики України листом № 325/13/155-15 повідомило:
Частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України встановлена гарантія збереження місця роботи, посади та виплати компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які працювали на підприємствах, в установах і організаціях
Поза межами законодавства залишились наймані працівники, які працюють у фізичних осіб-підприємців.
Порядок виплати компенсації підприємствами, установами, організаціями у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року N 105, було розроблено з урахуванням положень статті 119 Кодексу законів про працю України (в редакції від 01.02.2015 р.)
З урахуванням того, що на найманих працівників, що працюють в фізичних осіб-підприємців, не поширюються відповідні гарантії, останній, як роботодавець, має всі підстави звільнити працівника за ч. 3 ст. 36 КЗпП (призов або вступ працівника або власника - фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу) у випадку його мобілізації.
Водночас, з метою встановлення однакових гарантій для працівників юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Мінсоцполітики розроблений та зареєстрований в парламенті законопроект № 2317а від 08.07.2015 р., яким плануються внести зміни до ст. 119 КЗпП України. Надіємося, що в найближчому майбутньому законопроект буде прийнятий парламентом, а мобілізовані працівники отримають необхідні гарантії на час виконання державних обов’язків.
Тому, фізичним особам-підприємцям не радимо передчасно звільняти відповідних працівників, адже у випадку прийняття відповідного законопроекту, на працівників, які проходять військову службу та на момент призову працювали у фізичної особи-підприємця, поширюватимуться гарантії, передбачені ст. 119 КЗпП. Як наслідок, виникне необхідність поновити таких працівників на робочому місці.