27.05.2016
18.05.2016р. Міністерство фінансів України анонсувало проект постанови "Про деякі питання реалізації принципу "єдиного вікна" при здійсненні митного, санітарно-епідемічного, ветеренарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів державного контролю", яку було 25.05.2016р. українським урядом було затверджено.
Новацією такої постанови є впровадження з 1 серпня 2016р. "єдиного вікна" – електронна автоматизована система митних послуг, що формує концептуально новий порядок взаємодії митних органів із суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності (далі – "ЗЕД").
Система "Єдине вікно" вважається передовим сучасним інструментом спрощення та зменшення кількості митних процедур. Ця система передбачає створення електронної бази даних, яка дозволяє різним службам контролю та митним пунктам в автоматичному режимі обмінюватись інформацією про вантаж, який перевозиться через кордони України. Зокрема, затверджена постанова, передбачає здійснення всіх видів контролю (митного, санітарно-епідеміологічного, ветеренарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів контролю) за допомогою електронного обміну даними. Таким чином, замість безкінечної кількості печаток та штампів державних органів на паперових документах будуть проставлятися електронні відмітки в спільні базі даних.
Відповідно положень постанови, передбачається наступна процедура оформлення документів. З моменту початку завантаження транспортного засобу для вивезення/ввезення товарів за/в межі митної території України підприємство може для здійснення відповідних видів державного контролю направити органу доходів і зборів, в якому відбуватиметься митне оформлення товарів для їх вивезення за межі митної території України (далі – митниця відправлення), електронне повідомлення та сканкопії документів, необхідних для здійснення відповідного виду державного контролю, підписані електронним цифровим підписом.
В електронному повідомленні підприємство зазначає реквізити зовнішньоекономічного договору (документу, що його замінює), комерційного рахунку (інвойсу), який визначає партію товарів, та транспортного (перевізного) документу, на підставі якого товари переміщуватимуться в пункт пропуску через державний кордон України, дату, час та місце, коли товари можуть в присутності представника підприємства бути пред’явлені відповідному контролюючому органу для можливої перевірки.
Тобто до того часу як транспортний засіб прибуде до пункту митного контролю, відповідні посадові особи будуть мати всі необхідні документи для здійснення відповідного контролю вантажу.
Відповідно до Постанови час на прийняття рішення контролюючим органом по здійсненню відповідного виду контролюючим органом по здійсненню відповідного виду контролю складає 4 години. В іншому випадку застосовується принцип "мовчазної згоди" – тобто, електрона система самостійно автоматично формує позитивне рішення про проведення відповідного виду контролю, що є підставою для завершення митного контролю.
Крім того, огляд товару буде здійснюватися одночасно всіма контролюючими органами – не пізніше, ніж 24 робочих годин від запропонованого часу підприємствами.
Законодавець, пояснює запровадження "Єдиного вікна" тим, що така система дозволить значно спростити митні процедури та скоротить час на їх проведення, мінімізує людський фактор при прийнятті рішень митниками та контролюючими органами, що дозволить значно знизити корупційні ризики та можливості для перевищення службових повноважень у відносинами з суб'єктами ЗЕД. У результаті, створення "Єдиного вікна" на митниці сприятиме покращенню інвестиційного клімату в Україні та збільшить кількість експорту/імпорту через територію України.