18.07.2016р.
На сьогоднішній день в Україні зареєстровано та діє значна кількість акціонерних товариств, одні з них існують з епохи приватизації, інші – новостворені. Деякі, акціонерні товариства налічують величезну кількість акціонерів, інші – всього одного. Вимоги акціонерного законодавства стають все більшими, а витрати на утримання такого акціонерного товариства та обслуговування цінних паперів – не дешевшають.
Постійно піднімаються питання міноритарних акціонерів та відсутніх акціонерів. При цьому не менш поширеним є той факт, що таким акціонерам належить мізерна доля у статутному капіталі, як правило це 0,001%. При цьому такі акціонери не цікавляться «життя товариства», в Товариство в свою чергу не цікавиться власниками акціонерами. Не зважаючи на відсутність «цікавості» - право власності на акції не припиняється і фактично, у реєстрі акціонерів – пару сотень або й тисяч акціонерів, а на зборах присутній лише один.
У зв’язку з фактичною відсутність таких акціонерів, їм відводиться роль «баласту», і часто піднімається питанням іншим Товариством про виключення таких акціонерів зі складу учасників… Проте, чинне законодавство і судова практика не дає можливості виключити акціонерів у зв’язку з їх відсутністю. Так зокрема, Своє рішення Вищий господарський суд України обґрунтовує тим, що законодавством не передбачається можливість виключення учасників зі складу акціонерного товариства, внаслідок чого відбувається порушення прав власності на певний пакет акцій товариства.
Так, відповідно до Постанови Пленуму ВГСУ: «Господарським судам слід враховувати, що до правовідносин, пов'язаних з набуттям, передачею та припиненням корпоративних прав у АТ, не можуть бути застосовані загальні правові норми, які визначають порядок вступу особи до складу учасників господарського товариства, виходу та виключення учасника з господарського товариства. Як наслідок, господарські суди не мають правових підстав для задоволення позовних вимог про вихід або виключення позивача-акціонера з АТ та виділення йому частки майна товариства (крім випадку ліквідації товариства)».
Тобто, для виключення таких акціонерів – відсутній правовий механізм. Проте, Товариство або мажоритарний акціонер має можливість здійснити викуп таких акцій або перетворитись у ТОВ/ТДВ та здійснити виключення на підставах загального законодавства.