04.03.2017
На практиці досить поширені випадки, коли власноручний підпис на договорах та первинних документах замінюється факсимільним, проте, перш ніж ставити факсиміле під договором, необхідно ознайомитись з певними правилами.
Використовуючи факсиміле потрібно керуватись ч.3 ст.207 ЦК України відповідно до якої використання при укладенні договору факсимільного підпису дозволяється, але за умови наявності між сторонами письмової угоди, в якій повинні бути присутні зразки власноручних підписів осіб, уповноважених на укладення договору.
Окрім того ст.12 Закону України "Про електронну комерцію визначено, що якщо відповідно до акту цивільного законодавства або за домовленістю сторін електронний правочин має бути підписаний сторонами, моментом його підписання є використання аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису), який застосовується за письмовою згодою сторін, у якій містяться зразки відповідних аналогів власноручних підписів.
Порушення правила щодо укладення додаткової угоди може призвести до того, що договір буде вважатися неукладеним. Із цього приводу в Постанові ВГСУ від 16.12.2015 року по справі №6-29702ск15 зазначено наступне: " Для легалізації підпису факсиміле у спірному договорі та додатках до нього належало укласти спеціальну письмову угоду, в якій мав бути пункт про можливість застосування такого способу нанесення підпису та його оригінальний рукописний зразок, така угода мала бути підписана особисто сторонами.
Між тим сторони спірного договору такої письмової угоди не уклали. Отже, суд правомірно вважав, що всі викладені в договорі умови щодо здійснення авіарейсу є такими, що не узгоджені з відповідачем.
Разом з тим, якщо особа, факсиміле підпису якої було використано при підписанні договору, підтверджує підписання цього договору або схвалює даний правочин своїми наступними діями, суд відмовляє в задоволенні позову про визнання такого договору неукладеним або недійсним. Під схваленням правочину можуть розумітися будь-які дії, спрямовані на виконання укладеного правочину, в тому числі повна або часткова оплата товарів (робіт, послуг), їх приймання для використання, реалізація інших прав та обов'язків відповідно до укладеного правочину."
Отже, додаткова угода до договору повинна містити:
- відображення відтиску факсимільного підпису;
- перелік осіб, яким надається право його використовувати;
- перелік документів, які можуть бути посвідчені факсимільним підписом.
Таким чином, факсимільний підпис без попередньої домовленості сторін договору щодо його використання не може вважатися підписом уповноваженої особи, а використання факсимільного підпису в договорах без укладення додаткової угоди має наслідком визнання такого договору неукладеним.