12.05.2017р.
26 квітня 2017р. Кабінетом Міністрів України було затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю. Ці Порядки запроваджують нові підходи у відносинах держави та бізнесу, згідно з якими головними пріоритетами інспекторів визначені профілактична робота та консультування роботодавців.
Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю передбачено дві форми державного контролю:
- інспекційні відвідування;
- невиїзні інспектування.
При цьому, підстави для здійснення інспекційних відвідувань є досить чисельними, так, зокрема, передбачається, що інспекційні відвідування можуть проводитись за заявою працівника, за інформацією профспілкових органів, за рішенням суду, за інформацією державних органів, зокрема, Держстату, ДФС, Пенсійного Фонду, та з інших підстав, перелік яких є виключним та затверджений Порядком.
При цьому Порядком забороняється розголошувати джерело будь-якої скарги, що стала підставою для інспектування.
Порядком передбачено, що роботодавці можуть ініціювати проведення державними інспекторами регулярних інформаційно-роз'яснювальних кампаній щодо найбільш ефективних способів дотримання норм законодавства про працю, захисту і поновлення трудових прав працівників. Запроваджується також можливість проведення за бажанням роботодавця так званого "аудиту" трудового законодавства, а заходи впливу пропонується застосувати лише у випадку, якщо роботодавець відмовляється усувати порушення законодавства про працю.
Нагляд за додержанням законодавства про працю здійснюватиметься шляхом витребування, збору і аналізу інформації, необхідної для підготовки висновків про стан дотримання об'єктом нагляду законодавства про працю, або шляхом проведення перевірки об'єкта нагляду з виїздом за її місцезнаходженням (далі - виїзна перевірка).
Виїзні перевірки будуть проводитися відповідно до індивідуального графіка, який затверджується керівником або заступником керівника Держпраці або його територіального органу відповідно до плану роботи Держпраці і його територіального органу на відповідний період. Про проведення виїзної перевірки буде повідомлятися об'єкт нагляду не пізніше ніж за 5 робочих днів до її початку.
Однак Державна регуляторна служба цього ж дня, 26.04.2017 р., розмістила на своєму сайті повідомлення про те, що нею не погоджено постанову КМУ щодо порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. Служба наполягає на його приведенні у відповідність до законодавства.
Основними зауваженнями до Порядку є безпідставне наділення повноваженнями на здійснення державного нагляду (контролю) органів, яким законами таких повноважень не надано, а саме, йдеться про пункт 3 Порядку здійснення державного контролю, яким визначається, що "інспекторами праці є посадові особи Держпраці та її територіальних органів, виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад...".