01.04.2020
встановлює ряд правил: заборонено проведення масових зібрань людей, обмежено роботу закладів харчування, заборонено роботу закладів побутового обслуговування, обмежено роботу транспорту та інші.
За порушення правил карантину передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.
На особу накладається адміністративна відповідальність, якщо вона порушила правила карантину і це не призвело наслідків. За таке порушення накладається штраф: на осіб - від 17 000 до 34 000 гривень, а на посадових осіб – від 34 000 до 170 000 гривень.
Кримінальна відповідальність накладається, якщо порушення особою правил карантину призвело до поширення захворювання або спричинило загибель людей та інші тяжкі наслідки. Зокрема, якщо порушення правил карантину особою призвело до поширення захворювання, до такої особи застосовується одне із таких покарань (на розсуд суду):
- штраф від 17 000 грн. до 51 000 грн.;
- арешт до 6 місяців;
- обмеження волі на строк до 3 років;
- позбавлення волі на строк до 3 років.
Якщо ж порушення особою правил карантину спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, то до такої особи застосовується покарання – позбавлення волі на строк від 5 до 8 років.
В Україні вже є перша судова практика з питань порушення правил карантину. Поки судова практика містить тільки випадки щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину:
- у справі № 761/8726/20 Шевченківським районним судом м. Києва було накладено штраф в сумі 17 тис. грн. на особу, яка здійснювала продаж продуктів харчування з рук.
- у справі № 188/365/20 Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області наклав на особу штраф в сумі 17 тис. грн. за здійснення торгівлі зарубіжним одягом в період карантину;
- у справі № 581/232/20 Липоводолинський районний суд Сумської області наклав штраф у розмірі 17 тис. грн. на фізичну особу-підприємця, який у власному магазині здійснював продаж запчастин та надавав послуги з ремонту інструменту.
- у справі № 266/1492/20 Приморський районний суду м. Маріуполя Донецької області наклав штраф у розмірі 34 000, 00 грн. на голову споживчого кооперативу «Товариство квітників-любителів «Ірис», який знаходячись у торгівельному кіоску не припинив роботу закладу та здійснював прийом відвідувачів.
Також є випадки, коли справу щодо порушення правил карантину суд повертав на доопрацювання із формальних підстав. Наприклад, справу № 333/1374/20 Комунарським районним судом м. Запоріжжя було повернено для належного оформлення із таких причин: в протоколі про адміністративне правопорушення було невірно вказано дату народження правопорушника та не зазначено яку правову норму порушено.
Крім того, є випадки, коли суд закривав справу через відсутність доказів вини особи. Наприклад, Конотопський міськрайонний суд Сумської області закрив справу № 577/1105/20 через відсутність доказів. Суд вказав, що не було надано пояснення відвідувачів магазину, яких обвинуваченим нібито було прийнято та здійснено їх обслуговування.