26.05.2020
Законодавством України передбачено, що під час оформлення у нотаріуса договору купівлі-продажу квартири або будинку, покупець квартири/будинку сплачує збір на обов’язкове пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості квартири/будинку.
Однак, від сплати даного збору звільняються особи, які придбавають житло вперше. Про це вказано в Законі України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (пункт 9 статті 1 Закону).
Повернути вже сплачений збір на обов’язкове пенсійне страхування можна у судовому порядку.
Для початку необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного Фонду із заявою підготувати подання до казначейської служби про повернення помилково сплаченого збору.
Як свідчить практика, органи Пенсійного Фонду відмовляють у підготовці зазначеного подання, обґрунтовуючи це тим, що в Україні відсутній механізм перевірки, чи дійсно особа придбала житло вперше.
Таку відмову Пенсійного фонду потрібно оскаржити до суду в межах сроків позовної давності.
На сьогоднішній день сформовано судову практику на користь платника збору на обов’язкове пенсійне страхування. Зокрема, судова практика виходить з того, що кошти, сплачені як збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, під час придбання житла вперше, є помилково сплаченими і підлягають поверненню особі.
Суди у своїх рішеннях зазначають, що:
Саме держава в особі Пенсійного фонду України зобов'язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, яка зобов'язана сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше.
Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше, не може ставитись в провину особі і не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.