Українська
Русский
English
Ратушняк и Партнеры Tel: +38(044)227-16-81
Fax: +38(044) 586-46-59
25-11-2024
Головна сторінка | Про нас | Клієнти | Події | Публікації | Наша практика | Проекти | Вакансії | Карта сайту | Контакти
Спеціалізація

str Авторське право та Інтелектуальна Власність
str Агро бізнес та сільськогосподарське виробництво
str Антимонопольне та конкурентне право
str Будівництво та реконструкція
str Земля
str Злиття та Поглинання
str Іноземні Інвестиції
str Корпоративне Право та Корпоративні Фінанси
str Корпоративні реорганізації
str Міжнародна торгівля; Зовнішньоекономічна Діяльність; Митне Регулювання
str Нерухомість та майно
str Податкове Право
str Сімейне та Спадкове право
str Страхове право
str Транспортне право
str Трудове право

ВАСУ проти визнання податковим органом нікчемності правочинів

04.12.2012

14 листопада 2012 року була прийнята Постанова Вищого адміністративного суду України по справі ТОВ «ПВК «Будівельник» до ДПІ в Оболонському районі м. Києва про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення (справа № К/9991/50772/12).



Як відомо, набула широкого розмаху практика податківців у своїх Актах перевірках зазначати про недійсність правочинів суб’єкта господарювання, щодо якого здійснюється перевірка, з іншими контрагентами. Причини були різні: наявність у контрагента ознак «податкової ями», відсутність у контрагента матеріальних, кадрових ресурсів для здійснення господарських операцій… Створювалася ситуація, коли платники податків мали нести відповідальність за свого контрагента і йти виснажливим шляхом адміністративного, а потім судового оскарження податкових повідомлень-рішень. Прийнята Постанова ВАСУ 14 листопада 2012 року містить цікаві положення та висновки, які будуть корисними для платників податків, та повинні полегшати «життя» підприємцям:

  • «…судами попередніх інстанцій не було враховано припис акту цивільного законодавства України, викладений в частині 1 статті 204 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), згідно з яким правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаним судом недійсним (презумпція правомірності)»
  • «Головною підставою вважати правочин нікчемним являється її недійсність, встановлена законом. Саме законом, а не Актами, які б факти в цьому акті не були відображені. Вказані ж в Акті висновки є суто суб'єктивною думкою державного податкового ревізора-інспектора, оскільки були зроблені за відсутності інформації, яка надається в передбаченому законодавством порядку».
  • «… відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України N 9 від 06.11.2009 року було звернено увагу на наступне:

  • A) «... вимога про встановлення нікчемності правочину підлягає розгляду у разі наявності відповідної суперечки. Такий позов може пред'являтися окремо, без застосування наслідків недійсності нікчемного правочину. В цьому випадку в резолютивній частині судового рішення суд вказує про нікчемність правочину або відмову в цьому. Вимога про застосування наслідків недійсності правочину може бути заявлена як одночасно з вимогою про визнання оспорюваного правочину недійсним, так і у вигляді самостійної вимоги у разі нікчемності правочину і наявності рішення суду про визнання правочину недійсним. Наслідком визнання правочину (договору) недійсним не може бути його розірвання, оскільки це взаємовиключні вимоги. Якщо позивач посилається на нікчемність правочину для обґрунтування іншої заявленої вимоги, суд не має права посилатися на відсутність судового рішення про встановлення нікчемності правочину, а повинен дати оцінку таким аргументам позивача. Відповідно до статей 215 і 216 ЦК України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним і про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину можуть бути заявлені як однією із сторін правочину, так і іншою зацікавленою особою, права і законні інтереси якої порушені здійсненням правочину».
  • B) «… навіть за наявності ознак нікчемності правочину податкові органи мають право лише звертатися до судів з позовами про стягнення в доход держави коштів, отриманих по правочинах, здійснених з метою, що свідомо суперечить інтересам держави і суспільства, посилаючись на їх нікчемність. Жодним законом не передбачено право органу державної податкової служби самостійно, в позасудовому порядку, визнавати нікчемними правочини і дані, вказані платником податків в податкових деклараціях».
  • C)«Відповідно до статті 228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. У складі цивільного правопорушення, передбаченого ст. 228 ЦК України міститься обов'язкова ознака - специфічна мета - порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Наявність мети, включеної до складу правопорушення підлягає обов'язковому доведенню. Мета юридичної особи має бути доведена через мету відповідного керівника - фізичної особи, яка на момент укладання угоди виконувала представницькі функції за статутом (положенням) або за довіреністю. Слід зазначити, що наявність мети зазначеної в диспозиції ст. 228 ЦК України у фізичної особи тягне кримінальну відповідальність за відповідними статтями Кримінального кодексу України за скоєний злочин, замах на злочин або готування до злочину. Такі обставини можуть бути доведені лише обвинувальним вироком.
  • Корисне посилання:

  • Постанова Вищого адміністративного суду України по справі ТОВ «ПВК «Будівельник» до ДПІ в Оболонському районі м. Києва про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення (справа № К/9991/50772/12).


  • Сервiси та послуги

    str Аутсорсинг юридичних послуг абонентське обслуговування
    str Будівельний підряд
    str Договори та контракти
    str Дозволи на працевлаштування іноземців
    str Загальні збори акціонерів, oрганізація та проведення
    str Започаткування бізнесу. Реєстрація юридичних осіб.
    str Ліквідація та банкрутство
    str Ліцензування та дозвільні процедури
    str Податкові консультації та податкові спори
    str Послуги в сфері інтелектуальної власності. Реєстрація торгових марок.
    str Продаж та купівля землі
    str Реєстрація та юридичний супровід діяльності представництв нерезидентів в Україні
    str Реорганізації підприємств
    str Сімейні правовідносини та спори
    str Складання позовних заяв, підготовка до судового розгляду
    str Спадщина та дарування
    str Судові справи
    str Трудові контракти
    str Трудові спори
     
    hr
    Головна сторінка | Про нас | Клієнти | Події | Публікації | Наша практика | Проекти | Вакансії | Карта сайту | Контакти

    Україна 03150, г.Киев, ул. Ямская, 72 | тел.: +38(044)227-16-81 | факс: +38(044) 586-46-59


    email
    Copyright 2007 © Альянс Ратушняк и Партнеры
    bigmir)net TOP 100
    Разработка сайта - BUNKE.com.ua